Currently Browsing: Sarah Whiteford

DIY Kool-AId Lip Balm

Lipstick or lip gloss is a beauty product that most women have in their purses right now because bold, soft, and healthy lips are beautiful. However, a lot of these products can get rather expensive, especially if you wear it on a continuous basis like me. I wear lip gloss all day long because my […]

CONTINUE READING

DIY: Get Rid of Yellow Armpit Stains

I know ladies how frustrating it can be to wear a new white shirt and discover unattractive yellow armpit stains after washing it only once. I can’t tell you how many shirts I have thrown away because of the stains. Unfortunately, when you are throwing away clothes, you are also throwing away money, and when […]

CONTINUE READING

How To Make A Healthy Frosty

One of the hardest things to do when eating healthier is getting rid of the unhealthy foods. Cutting out chocolate from any diet seems to be a sin, and for chocolate lovers, cutting chocolate is almost impossible. But what if there is a low calorie recipe that is really simple, and won’t make you ditch […]

CONTINUE READING

Pineapple Treat Recipe

Disneyland Park lovers enjoy going on the rides, visiting Mickey and Minnie Mouse, shopping, and of course eating! One popular dessert, based on the lines at the park, is the Dole Whips. Whips are pineapple ice cream that hits the spot on any hot day. If you haven’t had one, you should buy one the […]

CONTINUE READING

DIY Split End Fix

Ladies we all know that blow drying, straightening, and even coloring can damage your hair and give you some dry and unattractive split-ends. However, do not be discouraged. There is a remedy that can fix nasty split-ends!  All the ingredients come from the kitchen.  Check out this split end fix recipe. INGREDIENTS: 2 tablespoons extra […]

CONTINUE READING

DIY Hand Soap

Tired of hand soap that makes your hands dry and cost a fortune? Then make your own.  This recipe will cost you $1.50, and can refill a soap dispenser 6 times. Not bad considering most hand soap from the store cost at least $1.50 a bottle. INGREDIENTS: All you need is 11 cups of water, 1 […]

CONTINUE READING